3η Ανακοίνωση 1ου Πανελλήνιου Συνεδρίου ΠΔΕ Νοτίου Αιγαίου

1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου

3η Ανακοίνωση

«Αναδεικνύοντας γέφυρες επικοινωνίας

ανάμεσα στη διδακτική και την τέχνη στο σύγχρονο σχολείο»

Ερμούπολη, Σύρου

Παρασκευή 10 Ιουνίου (απόγευμα), Σάββατο 11 & Κυριακή 12 Ιουνίου 2016

Το Τμήμα Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Νοτίου Αιγαίου διοργανώνει το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο με θέμα τις διδακτικές μεθοδολογίες και διδακτικές πρακτικές των εκπαιδευτικών, που είναι επηρεασμένες από διάφορες μορφές τέχνης, έτσι όπως επιχειρούνται στο σύγχρονο δευτεροβάθμιο σχολείο, τον Ιούνιο του 2016, στην Ερμούπολη της Σύρου.

Σκοπός του Συνεδρίου

Σκοπός του Συνεδρίου είναι να αναδείξει τις συστηματικές απόπειρες εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να αξιοποιήσουν διάφορες μορφές και μεθόδους των τεχνών στη διδακτική των διαφορετικών γνωστικών αντικειμένων. Συνιστά κοινό τόπο στις σύγχρονες προσεγγίσεις του εκπαιδευτικού θεσμού, η παραδοχή ότι οι διδακτικές μεθοδολογίες και πρακτικές μπορούν να συμβάλουν καταλυτικά στην ουσιαστική ένταξη των μαθητών και μαθητριών στον εκπαιδευτικό θεσμό αποτρέποντας τη μαθητική διαρροή.

Το Συνέδριο αυτό εστιάζει στην ενταξιακή διάσταση των διδακτικών επιλογών που αξιοποιούν την τέχνη, δηλαδή στη συμβολή τους σε μια ουσιωδώς ενταξιακή εκπαίδευση.

Ποιους και ποιες αφορά

Η πρόσκληση αφορά εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, επιστημονικό προσωπικό της ευρύτερης ερευνητικής κοινότητας σε εθνικό και διεθνές επίπεδο, καθώς και στελέχη της εκπαίδευσης, τα οποία λαμβάνουν αποφάσεις για το σχεδιασμό και την ανάπτυξη των διδακτικών στην εκπαίδευση.

Άξονες του Συνεδρίου

Το συγκεκριμένο συνέδριο θα εμπεριέχει:

• Εισηγήσεις
  • Μεγάλη ποικιλία βιωματικών εργαστηρίων σε παράλληλες αίθουσες, κατάλληλα διαμορφωμένες για κίνηση και συμμετοχική διάδραση, εστιάζοντας σε προτάσεις που θα κατατεθούν σχετικά με τους παρακάτω άξονες:

1) Διδακτικές Μεθοδολογίες

2) Διδακτικές Πρακτικές

3) Ανάδειξη και ανταλλαγή καλών πρακτικών

Επιστημονική Επιτροπή

Καραγιάννης Βασίλης, Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου

Καράκιζα Τσαμπίκα, Προϊσταμένη Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου

Δεληκάρη Παρασκευή, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Κυκλάδων

Σταυρίδης Σταύρος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Σχολή Αρχιτεκτόνων του Ε.Μ.Π

Ζιρώ Όλγα, Σχολική Σύμβουλος Καλλιτεχνικών Αττικής και Κυκλάδων

Κουκουλή Κυριακή, Σχολική Σύμβουλος Μουσικών Νοτίου Αιγαίου

Αγγέλαινα Σοφία, Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικών Κυκλάδων

Κασβίκης Ευάγγελος, Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων Κυκλάδων

Καπνιά Γραμματή, Σχολική Σύμβουλος Αγγλικών Κυκλάδων

Μεσσάρης Διονύσιος, Σχολικός Σύμβουλος Φυσικών Κυκλάδων

Νικολακοπούλου Ευτυχία, Σχολική Σύμβουλος Γαλλικών Νοτίου Αιγαίου

Ρινακάκη Ουρανία, Σχολική Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Κυκλάδων

Ρούμελης Νικόλαος, Σχολικός Σύμβουλος Φυσικών Κυκλάδων

Γιακουμάτου Τερέζα, εκπαιδευτικός, επιμορφώτρια Τ.Π.Ε. Β΄ Επιπέδου

Οργανωτική Επιτροπή

Βαραμέντη Ευσταθία, Προϊσταμένη Διεύθυνσης Διοικητικής και Οικονομικής Υποστήριξης Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου

Μιχαλόπουλος Χρήστος, Διευθυντής Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων

Ευθυμίου Βαρβάρα, Προϊσταμένη Τμήματος Διοικητικού Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου

Αναγνωστόπουλος Νίκος, εκπαιδευτικός εικαστικών

Αναστοπούλου Μαρία, εκπαιδευτικός αποσπασμένη στην ΠΔΕ Νοτίου Αιγαίου

Κουτσιούκη Γεωργία, εκπαιδευτικός αποσπασμένη στην ΠΔΕ Νοτίου Αιγαίου

Μήτσιου Ευαγγελία, εκπαιδευτικός αποσπασμένη στην ΠΔΕ Νοτίου Αιγαίου

Συμεωνίδης Ευθύμιος, Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων ΔΔΕ Κυκλάδων

Τζιμόπουλος Νίκος, Υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Κυκλάδων

Λάππας Ιωάννης, Τεχνικός Υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Κυκλάδων

Σημαντικές Ημερομηνίες:

Υποβολή Περιλήψεων (250 περίπου λέξεις):  21 Μαρτίου 2016

Υποβολή Προτάσεων για την πραγματοποίηση εργαστηρίων (200 περίπου λέξεις): 30 Απριλίου 2016

Αποστολή Περιλήψεων και Προτάσεων για εργαστήρια και στις δύο διευθύνσεις:

vividelika@gmail.com και kiki.koukouli013@gmail.com

Στις περιλήψεις των εργασιών που πρόκειται να υποβληθούν, και εφόσον πρόκειται για καλή διδακτική πρακτική, πρέπει να περιγράφεται η διδακτική πρακτική και η μορφή τέχνης που αξιοποιείται, ο χώρος στον οποίο πραγματοποιήθηκε, το όνομα του/της συγγραφέως, ο χώρος εργασίας και η διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

Στις προτάσεις για τα εργαστήρια πρέπει να περιγράφεται σύντομα το περιεχόμενο του εργαστηρίου, ο στόχος, η μεθοδολογία υλοποίησης, η διάρκεια και το πλήθος των εκπαιδευτικών που μπορούν να το παρακολουθήσουν.

Υποβολή τελικού κειμένου εργασιών: 30 Απριλίου 2016: οι προδιαγραφές για τις εργασίες στην τελική τους μορφή θα δημοσιευθούν έγκαιρα στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου.

Ιστότοπος του Συνεδρίου: synedrio-naigaiou.blogspot.gr/