Ανακοίνωση για τη δήλωση προτιμήσεων για πρόσληψη προσωρινών αναπληρωτών 2019-2020

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠAIΔΕΥΣΗΣ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου, σύμφωνα με την αρ. πρωτ. 131408/Ε4/24-08-2019 (ΦΕΚ 3283/τ. Β΄/27-08-2019) απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ. με θέμα «Παράταση ισχύος των πινάκων κατάταξης αναπληρωτών – ωρομισθίων μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) σχολικού έτους 2018-2019», καλεί τους υποψήφιους αναπληρωτές Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ),  που είναι ήδη εγγεγραμμένοι στους οριστικούς πίνακες κατάταξης της Π.Δ.Ε. Νοτίου Αιγαίου για το σχολικό έτος 2018-2019, να  υποβάλλουν νέα αίτηση δήλωση προτιμήσεων σε μια ή περισσότερες Διευθύνσεις Εκπαίδευσης ή ΚΕΣΥ της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου, για την πρόσληψή τους ως αναπληρωτές – ωρομίσθιοι σε α) δομές της Ειδικής Αγωγής (Σ.Μ.Ε.Α.Ε., Κ.Ε.Σ.Υ, Ε.Δ.Ε.Α.Υ.), β) στην εξειδικευμένη υποστήριξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που φοιτούν σε σχολικές μονάδες της Γενικής Εκπαίδευσης και γ) για την άσκηση καθηκόντων σε σχολικές μονάδες Γενικής και Επαγγελματικής εκπαίδευσης, για το σχολικό έτος 2019-2020.

Επειδή οι θέσεις του Ε.Ε.Π. και του Ε.Β.Π. είναι ενιαίες για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, οι υποψήφιοι μπορούν να δηλώσουν, εφόσον επιθυμούν, σε μία προτίμηση όλες τις Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και ΚΕ.Δ.Δ.Υ.  σε επίπεδο Νομού.

Η υποβολή των αιτήσεων ορίζεται από την Πέμπτη 29 Αυγούστου έως και τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2019

Η συνημμένη αίτηση-δήλωση προτίμησης μπορεί να υποβληθεί στην Π.Δ.Ε. Νοτίου Αιγαίου με τους εξής τρόπους:

1. Αυτοπροσώπως, στην Περιφερειακή Δ/νση Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου (Ομήρου 15 & Εστίας 2, Σύρος) μαζί με φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.
  2. Από εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο του/της υποψήφιου/ας, εφόσον η εξουσιοδότηση φέρει την υπογραφή τους θεωρημένη από δημόσια αρχή.
  3. Μέσω email στο mail@naigaiou.pde.sch.gr. Εάν επιλεγεί αυτός ο τρόπος θα πρέπει η αίτηση αφού εκτυπωθεί και συμπληρωθεί, να υπογραφεί, να σκαναριστεί και να σταλεί με email μαζί με φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.

Στην περίπτωση που δεν υποβληθεί αίτηση δήλωσης προτιμήσεων εντός της ανωτέρω προθεσμίας, ο υποψήφιος (ακόμη και αν είναι εγγεγραμμένος στον οικείο πίνακα σχολικού έτους 2018-2019), δεν θα είναι διαθέσιμος για πρόσληψη.

Κατά τα λοιπά ισχύουν τα αναφερόμενα στην αριθ. πρωτ. 56267/Ε4/11-4-2018 (ΦΕΚ 1284 Β΄ – ΑΔΑ: ΨΩΙΘ4653ΠΣ-1Ω1) Υ.Α. με θέμα: «Πρόσκληση υποψηφίων για πρόσληψη προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων από τους κλάδους του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και αναπληρωτών από τον κλάδο ΔΕ01-Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) για α) τις δομές της Ειδικής Αγωγής (Σ.Μ.Ε.Α.Ε., ΚΕ.Δ.Δ.Υ., Ε.Δ.Ε.Α.Υ.), β) την εξειδικευμένη υποστήριξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που φοιτούν σε σχολικές μονάδες της Γενικής Εκπαίδευσης και γ) για την άσκηση καθηκόντων σε σχολικές μονάδες Γενικής και Επαγγελματικής εκπαίδευσης για το διδακτικό έτος 2018 – 2019».

Ιδιαίτερα υπενθυμίζουμε τα αναφερόμενα στην παρ. 13 του μέρους Ε΄ της προαναφερθείσας Υ.Α.:  «Για τους υποψήφιους που έχουν υποβάλει αίτηση αναπληρωτή σε περισσότερους του ενός κλάδου ΕΕΠ/ ΕΒΠ και στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών της Γενικής Εκπαίδευσης ή στους πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης σε περίπτωση πρόσληψής τους με πλήρες ωράριο από τον πίνακα ενός κλάδου αναστέλλεται η υποψηφιότητά τους στους πίνακες των λοιπών κλάδων. Σε περίπτωση πρόσληψης με μειωμένο ωράριο από τον πίνακα ενός κλάδου, οι υποψήφιοι παραμένουν διαθέσιμοι σε όλους τους πίνακες, μόνο για πρόσληψη με πλήρες ωράριο».

Υπενθυμίζουμε στους υποψήφιους ότι σε περίπτωση πρόσληψης τους ως αναπληρωτές στη Γενική Εκπαίδευση ή στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση να ενημερώσουν την ΠΔΕ Ν Αιγαίου άμεσα με email .